Grand-at-Florence-LogoNull

The Truth About Delivery Meal Kits

Florence KY Apartments

As George Bernard Shaw would say, there is no love more sincere than the love of food. While it is probably hard to find someone averse to a delicious meal, not everyone has the time to spend cooking one. In a society where we work more, are constantly online, and barely have time to sleep, many people are turning to delivery meal kits for their food needs.

Though 17% of United States adults receive meal kit delivery, research shows that these kits may not actually be the best solution to our hunger needs. Before you place an order for your next box, check out some of these not-so-well-known facts about delivery meal kits.

The quality of the food may not be exactly what its talked up to be.

Due to such high demand, meal delivery services typically use a mass-production factory to gather their food items. Most of the time this means that your “fresh” meal is frozen and packaged prior to even being ordered. By the time the meal gets to a front door step, sometimes the meals don’t taste (or look) as fresh as they should.

There are certainly some services that have better quality than others but majority all use the same mass-production process. While there might be convenience in ordering delivery meal kits…you might be better off purchasing frozen meals at the grocery store.

Another huge concern with meal kits is all of the packaging that is used.

For every one meal kit, there seems to be 9 plastic bags that come along with it. In 2015, Buzzfeed published a fascinating story about the exorbitant amount of waste caused by the meal kit industry (more specifically, Blue Apron, arguably the largest of those companies at the moment). Though many of these subscriptions boast biodegradable or recyclable vessels, it’s safe to assume that the average, pressed-for-time individual will opt to trashing these bags.  

The price of convenience is an excessive amount of waste; which is something to think about before you purchase a subscription.  

The price of a meal kit actually might be more expensive than going grocery shopping itself.

If you calculate the cost of the meals for more than one person per household plus the money you still have to spend at the supermarket, the subscription doesn’t sound as affordable as you probably thought. Meals average around ten dollars per person, varying slightly by the service used. While this is cheaper than going out to eat, it oftentimes won’t be much (if at all) cheaper than if you had just purchased the items at the grocery store.

Another downside is the fact that these subscription boxes don’t yield leftovers; forcing you to still spend time grocery shopping and cooking (or buying meals out) to take to work or school. All of these factors combined means that your “affordable” delivery meal kit might not be as budget-conscious as you though.

In theory, delivery meal kits just make sense. We’re always online; we are pressed for time, and we are obsessed with finding ways to simplify our lives. However, practically, these delivery meal kits aren’t always the best decision.

What do you think? Are you a part of the 17% of American adults that use a subscription service? Let us know how you feel about the popular service!